Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Prometeusz skowany - streszczenie

swym przeznaczeniem, którego stery dzierżą Mojry i Erynie.

Stasimon II
Rozważania chóru na temat bezsilności ludzi.

Epeisodion III
Na scenie pojawia się Io- córka Inachosa, boga rzeki, płynącej w pobliżu Argos. Na początku ma atak szaleństwa, z wolna uspokaja się. Gdy dowiaduje się, że przykutą do skały osobą jest Prometeusz, prosi go o opowiedzenie jej przyszłości.

Tytan z początku wzbrania się, obawiając się, że może to przynieść dziewczynie wielki smutek, jednak za namową jej oraz chóru, zgadza się na to.

Wpierw jednak Io, na żądanie chóru, musi opowiedzieć swą historię. Ta mówi, że była kapłanką w świątynie Hery. Zaczęły ją nawiedzać sny o żądzy Zeusa. Musiała zatem udać się do delfickiej wyroczni, która nakazała ojcu Io wygnać ją z ich ziem, by gniew Zeusa nie dotknął wszystkich jej mieszkańców. Gdy odeszła z ziemi rodzinnej, została zamieniona w jałówkę i od tej pory była ścigana przez Argosa- stuokiego olbrzyma. Został jednak zabity, ale Io nadal biegnie w szale, bez pamięci „z kraju do kraju”.

W tym miejscu rozpoczyna się opowieść Prometeusza. Tytan przepowiada Io, że czeka ją jeszcze długa wędrówka od miejsca ich rozmowy-Kaukazu, przez kraj Gorgon do Azji Mniejszej, a później-do delty Nilu, gdzie zostanie jej wrócona dawna postać i gdzie założy swój ród. Oprócz Gorgon, napotka też inne stworzenia-gryfy czy lud Arymaspów.

Aby potwierdzić swą prawdomówność, Prometeusz przywołuje też dokładne wydarzenia z życia Io przed jej przybycie do skał Kaukazu. Mówi więc o jej wędrówce od kraju Molossów, przez wizytę w Dodonie aż do Morza Jońskiego. Przepowiada także nimfie, że to właśnie z jej pokolenia narodzi się mocarz, silniejszy od Zeusa-Herkules, który uwolni go z katuszy.

Io znów ma atak szału i wybiega.

Stasimon III
Chór śpiewa pieśń, w której współczuje Io jej losu. Wyraża nadzieję,


Komentarze

    6 + 9 =